Odwadnianie w branży budowlanej
W trakcie realizacji wielu różnorodnych prac w branży budowlanej, regularnie pojawia się konieczność przeprowadzenia odwadniania. Z reguły chodzi tutaj o zalane wykopy budowlane, aczkolwiek czasami pojawiają się także inne sytuacje. Przykładowo, odwadnianie terenów podmokłych, w których mają być prowadzone prace, czy też obniżanie poziomu wody gruntowej. W takich sytuacjach stosowane będą systemy igłofiltrowe. Na co dzień jednakże, w większości firm budowlanych, wykorzystujemy samozasysające pompy spalinowe do odwadniania. Ich eksploatacja jest wygodna i wydajna, co zapewnia nam dogodne warunki do realizacji prac ziemnych nawet w przypadku zalania wykopów.
Odwadnianie wykopów budowlanych
Przede wszystkim, najczęstszym przypadkiem, kiedy potrzeba w budownictwie odwadniania, jest sytuacja nagłych opadów atmosferycznych, w wyniku których, dochodzi do zalania wykopów. Pozostawienie wody do wsiąknięcia i wyschnięcia nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem. O ile na zwykłych gruntach, nie będzie z tego tytułu większych problemów, to już w przypadku podłoża gliniastego, będziemy mieć do czynienia z poważnymi utrudnieniami. Woda nie będzie tak łatwo wsiąkać, a jej pozostawienie w wykopach, może prowadzić do podmycia brzegów. W wyniku tego, najczęściej kończy się zawaleniem brzegu i kolejnymi trudnościami. W takich więc sytuacjach, koniecznością jest przeprowadzenie odwadniania. Najlepiej zaś tutaj sprawować się będą samozasysające pompy spalinowe do odwadniania. Głównie ze względu na fakt, iż nie trzeba szukać jakiegokolwiek źródła energii do ich pracy. Poza tym, po wstępnym zalaniu korpusu, możliwe jest nawet wielokrotne zasysanie. Są to pompy wręcz stworzone z myślą o odwadnianiu w branży budowlanej.
Pozostałe przypadki odwadniania
O ile w powyższym przypadku, samozasysające pompy spalinowe do odwadniania, sprawdzają się wręcz wyśmienicie, to w przypadku, kiedy potrzeba obniżenia poziomu wody gruntowej, czy też osuszania terenów podmokłych, tego typu technologie nie będą sprawdzać się najlepiej. Do realizacji tego typu prac, wykorzystujemy zestawy igłofiltrowe. Są to specjalnie przygotowane rury o średnicy 32 mm lub tez 65 mm, które wprowadzone są do gruntu na głębokość co najmniej pół metra większą, niż głębokość planowanego prowadzenia robót. Następnie podłączone są do kolektorów ssawnych, które z kolei podłączamy do agregatu pompowego. Ten wywołuje w całej instalacji podciśnienie, skutkiem czego, woda gruntowa jest odsysana i odprowadzana na bezpieczną odległość.
Podsumowanie
Generalnie jednak rzecz ujmując, zdecydowanie najczęściej odwadnianie w branży budowlanej, realizowane jest poprzez odpowiednie pompy zatapialne. W tym przypadku samozasysające pompy spalinowe do odwadniania będą rozwiązaniem zdecydowanie najlepszym. W pozostałych przypadkach trzeba będzie szukać rozwiązań bardziej profesjonalnych i zaawansowanych.
- Dlaczego warto zainwestować w inteligentne systemy hydrauliczne i sanitarno-grzewcze? - 5 sierpnia 2024
- Jak prawidłowo wykonać hydroizolację wanny - 7 maja 2024
- Wełna Mineralna – grubość do ścian - 27 marca 2024